google-site-verification=S1Y8kZyNJcFvCxJg7KkD7yNq6dc6FXecelmpqwyZOoA

Odkrywanie Bonn z Erasmusem+

W ramach projektu Poszerzanie horyzontów z Erasmusem+, który jest realizowany przez Zespół Szkół w Gromniku uczestniczyłam w dwutygodniowym seminarium  metodyczno – dydaktycznym dla nauczycieli języka  niemieckiego. Szkolenie odbywało się na przełomie lipca i sierpnia w  Instytucie Goethego w BonnZajęcia prowadzone były przez dwie bardzo kompetentne panie i trwały od poniedziałku do piątku  w godzinach od 9:00 do 17:30 z przerwami na obiad i kawę. Wszyscy byliśmy zakwaterowani w hotelu CJD Bonn, gdzie mogliśmy korzystać codziennie z obfitego bufetu śniadaniowego. Moja grupa liczyła 25 uczestników z 19 krajów świata takich jak:  Wybrzeże Kości Słoniowej (4 osoby), Turcja (3 osoby), Maroko (2 osoby), Togo, Senegal, Nigeria, Tunezja, Madagaskar, Palestyna, Mołdawia, Indie, USA, Czechy, Portugalia, Włochy, Grecja, Francja, Bułgaria i Polska (ja). Ta wielokulturowość uczyniła nasze zajęcia bardzo interesującymi. Mieliśmy okazje wymienić doświadczenia na temat szkolnictwa w poszczególnych krajach i poznać inne kultury. Podczas zajęć w Instytucie pogłębialiśmy naszą wiedzę realioznawczą na temat Niemiec, a także umiejętności dydaktyczno – metodyczne. Inną formą nauki było tzw. uczenie się pozaszkolne polegające m.in. na tematycznym zwiedzaniu Bonn w grupach, wykonywaniu  również w zespołach zadań w kawiarniach tego miasta, zajęciach w muzeum sztuki, zwiedzaniu wystawy projektanta mody Karla Lagerfelda, czy zwiedzaniu z przewodnikiem muzeum historii Niemiec od zakończenia II wojny światowej ( Haus der Geschichte Bonn). Jedno popołudnie spędziliśmy na wypiekaniu ciast wg niemieckich przepisów. Dwa wieczory spędziliśmy razem w restauracji przy uroczystej kolacji.

Bonn było do 1999 r. stolicą Niemieckiej Republiki Federalnej i leży nad Renem w Północnej Nadrenii Westfalii. Swoją siedzibę ma tutaj 19 organizacji ONZ i dwie bardzo ważne niemieckie instytucje: Niemiecka Poczta ( Deutsche Post) i  Telekom. Miasto to liczy ok. 314  tysięcy mieszkańców i jest znane na całym świecie jako miasto Ludwiga van Beethovena. Tutaj  ten sławny kompozytor. przyszedł na świat w 1770 r. i tutaj też można zwiedzić jego dom. Najważniejszym zabytkiem miasta jest pochodząca z XI w. katedra pod wezwaniem Świętych Kasjusza, Florencjusza i Marcina (Bonner Münster). W krypcie katedry znajduje się mozaika upamiętniająca wizytę Jana Pawła II w tym mieście w 1980 roku. Oprócz katedry Bonn posiada jeszcze kilka pięknych i wartych odwiedzenia kościołów takich jak: Kościół Imienia Jezus (Namen-Jesu-Kirche), Kolegiata  św. Jana Baptysty i Piotra ( Stiftskirche), Kościół św. Krzyża (Kreuzkirche). Inne ważne zabytki Bonn to Stary Ratusz (Altes Rathaus) i pałac Poppelsdorf (Poppelsdorfer Schloss). Pasjonatom różnych dziedzin nauki i sztuki oferuje Bonn szeroką gamę muzeów. Dla miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu są rejsy po Renie lub spacery promenadami wzdłuż rzeki.

Obowiązkowym punktem programu seminariów Instytutu – Goethego jest całodniowa wycieczka organizowana w sobotę lub niedzielę. My udaliśmy się do leżącej  także nad Renem, ok. 30 km od Bonn, Kolonii (niem. Köln). Miasto to posiada ok. 50 przepięknych kościołów romańskich, gotyckich i neogotyckich. Symbolem Bonn jest najsłynniejsza katedra  Niemiec (niem. Kölner Dom) pod wezwaniem św. Piotra i Najświętszej Marii Panny. Budowa obecnej gotyckiej świątyni rozpoczęła się w 1248 i trwała z przerwami ponad 600 lat do 1880. Usytuowana na miejscu rzymskiej świątyni z IV wieku i późniejszego kościoła z czasów karolińskich nieopodal rzeki Ren katedra kolońska ma 144 m długości i 86 m szerokości oraz wieże o wysokości 157,38 m. Po ukończeniu wież (około 1870) katedra była najwyższą budowlą świata do 1884. Jest drugą co do wysokości gotycką budowlą sakralną na świecie (po katedrze w Ulm) i trzecią co do wielkości katedrą świata pod względem powierzchni (po katedrze Świętej Marii w Sewilli i katedrze Narodzin Świętej Marii w Mediolanie). Powierzchnia kościoła wraz z wieżami to 7000 m². W 1996 r. katedra została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budowla jest wizytówką zarówno Kolonii, jak i całych Niemiec, masowo odwiedzaną przez pielgrzymów i turystów. W 2005 roku katedra była jednym z głównych punktów programu Światowych Dni Młodzieży pod przewodnictwem papieża Benedykta XVI. Wystrój wnętrza tworzy cenny zbiór sztuki średniowiecznej, nowożytnej i nowoczesnej. Spośród nich wyróżniają się dominujący nad gotyckim ołtarzem głównym z II poł. XIII w. relikwiarz Trzech Króli, przedromański krucyfiks Gerona, gotyckie ołtarze Świętej Klary z XIV w. oraz Ołtarz Patronów Miasta. Ponadto  na uwagę zasługują: gotyckie rzeźby Marii, Jezusa, Apostołów oraz Madonny Mediolańskiej i Pięknej Madonny, gotyckie stalle, liczne witraże z XIII–XX w. Na wieżach katedry wisi dwanaście dzwonów, w tym cztery gotyckie z XIV i XV stulecia oraz największy bijący dzwon w Europie – Dzwon Świętego Piotra.

Oprócz katedry zobaczyliśmy ratusz, a także odbyliśmy spacer z przewodniczką po tym przepięknym mieście. Po południu zwiedziliśmy studia zachodnioniemieckiej rozgłośni radiowo- telewizyjnej ( niem. Westdeutscher Rundfunk –WDR ). Ostatnim „słodkim” punktem programu w Kolonii była wizyta w muzeum czekolady.

Dwa tygodnie spędzone na seminarium były bardzo intensywne, ale też ciekawe. Poznałam nowe metody pracy z uczniami i region Niemiec, w którym jeszcze nie byłam, a także każdego dnia doskonaliłam umiejętność posługiwania się językiem niemieckim. Wszystko to przyczyni się do uatrakcyjnienia moich zajęć i mam nadzieję podniesienia motywacji do nauki języka niemieckiego.

Aby pozostać w kontakcie ze wszystkimi uczestnikami szkolenia założyliśmy zamkniętą  grupę na Facebooku. W ten sposób przekazujemy sobie informacje oraz materiały przydatne w naszej pracy.  Podsumowując, uważam seminarium w Bonn za bardzo udane i  ze wszech miar korzystne dla mojego rozwoju zawodowego i osobistego.

A. Styrkowiec