PAŹDZIERNIK – MIĘDZYNARODOWYM MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Tradycyjnie już od dziewięciu lat październik jest międzynarodowym miesiącem bibliotek szkolnych. W tym okresie biblioteki organizują różne imprezy, konkursy, akcje popularyzujące książki i czytelnictwo.

Nasz biblioteka włączyła się czynnie w obchody tego święta. Na początku października ogłoszony został plebiscyt na najciekawszą książkę. Uczniowie na karteczkach typowali tytuły (ich zdaniem) najciekawszych książek, które to karteczki wrzucali do odpowiednich pudełek. Wybierano książki w trzech kategoriach wiekowych:

Jesienne spotkanie z Malwiną i Przemkiem w Przedszkolu w Gromniku

„Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie- naucz. Jeśli nie wie- wytłumacz. Jeśli nie może- pomóż” (Janusz Korczak)

Czym skorupka za młodu… i tak dalej. Dla nas rodziców i nauczycieli najważniejszą sprawą, jaką należy wpoić maluchowi jest przekonanie, iż to, że ktoś jest inny wcale nie oznacza, że jest gorszy. Małe dzieci nie mają uprzedzeń, są otwarte i gotowe zaakceptować świat takim, jaki jest. Jeśli od najmłodszych lat będziemy wpajać im tolerancyjność i szacunek dla innych- nasze starania na pewno zakończą się sukcesem.

Konkurs przyrodniczy „Na leśnych tropach”

17 listopada 2017 r. uczniowie ze szkół podstawowych powiatu tarnowskiego spotkali się w Muzeum Przyrodniczym w Ciężkowicach na konkursie, który obejmował nie tylko wiedzę z zakresu podstawy programowej z przyrody w szkole podstawowej, ale był poszerzony o tematykę związaną z łowiectwem. Organizatorzy: Szkoła Podstawowa w Paleśnicy oraz Nadleśnictwo Gromnik, przygotowali szczegółowy zakres pytań indywidualnych, rozpoznawanie gatunków zwierząt na prezentacji multimedialnej oraz test ze znajomości słownictwa łowieckiego.

Jak świętowaliśmy 99. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę?

„Na stos rzuciliśmy swój życia los

Na stos, na stos.”

Nasze szkolne świętowanie rozpoczęło się już 28 października, kiedy po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji Śladami Pamięci, porządkując cmentarze wojskowe na terenie całej gminy. Tego dnia odbył się również Szkolny Przegląd Pieśni Patriotycznych. W klasach i na korytarzach szkolnych pojawiły się ciekawe gazetki tematyczne związane ze zbliżającym się świętem. Następnie 10 listopada,  liczną grupą, uczestniczyliśmy w Złazie Patriotyczno – Turystycznym Śladami Legionistów Łowczówek 2017. Podczas spotkania przy Cmentarzu Legionistów zostały również ogłoszone wyniki konkursów towarzyszących Złazowi, w tym wyniki Konkursu na Wieniec Nagrobny Żołnierska Pamięć, w którym nasi przedstawiciele  zdobyli drugie miejsce.